От стари времена се приготвят катми.
Необходимите продукти за приготвянето на катми са брашно, вода (прясно мляко или кисело), сода бикарбонат или мая за хляб (в миналото се е използвал квас). Приготвя се рядко тесто, което само да се разлива при печене.
Вкусните катми се изпичат на керамична плоча, намазана с масло или сланина. След изпичането на едната страна се обръщат и пекат от другата.
Изпечени и още горещи се мажат с масло и се слагат една над друга да се задушат.
Поднасят се топли с различни плънки. Керамичната плоча за изпичане на катми се нарича сач или тикла. В днешно време може да ползвате тиган с незалепващо покритие.
Време е да ви представя нашата рецепта за катми.
Необходими продукти: 300-350 гр. брашно, 10-15 гр. свежа мая за хляб, щипка сол и 500 мл. хладка вода. Маята се слага във водата и се разбърква, за да се разтвори добре.
Добавяте брашното и солта, разбърквате отново и оставяте на топло докато увеличи обема си 2-3 пъти. Загрейте добре сач или тиган. Намажете с малко масло и изсипете с 1 черпак.
Разстелете равномерно в сача (тигана). Катмите са доста по-дебели от палачинките- около 2-3 мм. и стават на шупли. Щом се опече от едната страна се обръщат и пекат и от другата.
Горещите катми мажете с краве масло и подреждайте една над друга за да са меки и топли до момента на сервиране.
Сестрата на дядо ми беше голяма майсторка на катмите. Правеше ги с пръжки, които бяха страхотни. Слагаше пръжки в сместа за катмите и така ги печеше на сач.
Както в началото писах, катмите се поднасят с различни пълнежи. Солени (сирене, кашкавал…) и сладки (мед, конфитюр…). Може да ги поднесете за закуска, предястие или десерт.
Ако тази публикация ви харесва, може да се присъедините и към нашата кулинарна група Домашни Гозби!