Свикнали сме да спрягаме думата ревност предимно с любовните връзки на възрастните.
Има и една друга ревност, която е не по-малко коварна и притеснителна – тази при децата. Когато в семейството се появява бебе(та) и по-голямото братче или сестриче реагира на тази голяма промяна по свой начин.
Ревността при децата варира като проява спрямо възрастта и разликата в годините, но не се съмнявайте, че в малка или голяма степен нея винаги я има у вашето по-голямо отроче.
Всеки родител се притеснява как ще протекат нещата след завръщането на майката от болницата и настаняването на новото бебе вкъщи и дали няма да има прояви на ревност от братчето или сестричето.
Децата са различни и е добре сами да намерим подход воден от нашите по-големи наследници.
Хубаво е „работата“ в насока адаптиране на баткото/каката към новата ситуация да започне по-рано, още преди появата на нов член в семейството.
Разговаряйте с вашето дете веднага след като то забележи промените и коремът на мама, който става по-голям. Дайте му достатъчно време и информация спрямо възрастта за да свикне с мисълта за бебето, което ще се появи скоро.
Ако планирате отделяне в друга стая, нека това стане преди появата на бебето за да не се чувства по-голямото дете отхвърлено. Погрижете се заедно за детайли по новата спалня и обяснете, че след като си има нова стая, когато се роди бебето няма да се налага да слуша плач и да не може да спи спокойно.
Не се залъгвайте, че ревност няма да има, защото сте съобщили достатъчно рано за появата на новото човече.
Изпращане на по-голямото дете при бабата и дядото само може да го травмира допълнително и да налее масло в огъня на неговото съмнение.
Приемайте помощ от роднините, ако такава ви се предлага, но е по-добре голямото дете да бъде вкъщи и да устроите своя нов бит заедно с неговото участие.
Новороденото се нуждае от много грижи и внимание, но не забравяйте, че голямото дете е това, което разбира повече и страда осъзнато от липсата на достатъчно време прекарано само с него.
Интересен подход е при прибирането вкъщи с бебето да дадете на … (ПРОДЪЛЖАВА на следващата страница)