След като вече съм правила свинска пастърма и съм се убедила в чудесният и вкус, дойде време да приготвя и пилешка пастърма.
За първи път правя пилешка пастърма и в никакъв случай няма да е за последен. Оказа се, че пилешката пастърма по нищо не отстъпва на свинската. Приготвянето и не е нито по-трудно, нито по-пипкаво. Един приятел месар ми подшушна една тънкост, която да направя при подготовката на пастърмата, за да запазя розовият и цвят.
Естествено го послушах и резултата е налице. Всички, които опитаха от тази пилешка пастърма много я харесаха. Спирам с многословието и минавам към съществената част. 😉
Необходими продукти: пилешки гърди (моите бяха около 700 г), 1 кг морска сол (не отива цялото количество), 10 гр. лимонена киселина, червен пипер, мащерка, черен пипер, лют пипер (не е задължителен), чимен по желание. Подправките може да промените по ваш вкус, давам тези, които аз съм използвала.
Още: готварски канап или дебел конец, игла и парче марля или тензух, ако ще сушите пастърмата на открито.
Приготвяне на пилешка пастърма:
Пилешкото филе се измива и подсушава добре. Слагате на дъното на тавичка или подходяща по големина кутия морска сол и поставяте филето. Затрупвате го отвсякъде със сол и го оставяте за 12 часа на студено (в хладилника). В случай, че нямате подходящ съд, може да поръсите с дебел слой сол пилешкото месо от всякъде и да го увиете в стреч фолио или полиетиленов плик.
След 12 часа изваждате от солта филето и го измивате под течаща вода. Това се прави, за да премахнете хубаво кристалчетата сол. Към 1 л. студена вода добавяте лимонената киселина и разбърквате до пълното и разтваряне.
Слагате филето във водата и оставяте да престои в нея не по-малко от 4 часа и не повече от 8 часа. Моята държах 5 часа и реших, че това е достатъчно време. Лимонената киселина запазва цвета на пилешкото приятно розово. По време на престоя в подкиселената вода месото ще стане бяло отвън. Това да не ви притеснява.
Избраните подправки се смесват. Съотношението е по ваш избор. Моите са както в началото ви изброих: 2 супени лъжици сладък червен пипер, 1/2 чаена лъжичка прясно смлян черен пипер, 1/2 чаена лъжичка лют червен пипер, 1/2 чаена лъжичка чимен (той е естествен консервант), 1 чаена лъжичка мащерка. Отново казвам, подправките може да се променят с такива каквито на вас ви харесват.
Изваждате пилешкото филе от … (ПРОДЪЛЖАВА на следващата страница 2 )
От години го правя с пилешко филе ,но в солта се държи 2 часа най-много 3 ако е по-голямо филето после го измивам от солта и подсушавам и овалвам в подправките ,суша през зимата на открито ,през лятото в тензух на решетка в хладилника ….наскоро направих и с пуешко филе ,то е голямо само едната половина на филето е повече от килограм и държах в солта 5-6 часа сега все още се суши и днес купих още 3 пуешки филета ….
Много сполучлива рецепта. Аз направих 4,400кг филе с 1.500кг морска сол. След 12 часа измих и в 5 литра вода+5 пакетчета лимонена киселина в нея ги оставих за 5 часа. Подсуших и ги овалях в готовата подправка за кайзеровано месо. За 8дни с вентилатор бяха готови.
Станаха невероятно вкусни.
Пробвах многократно с пилешко филе – чудесна и точна рецепта!!! Мисля да опитам с пуешко филе.
Споделете резултата с пуешкото филе, моля 🙂 Ще бъде полезна информация за читателите ни!
А солта трябва ли да се хвърли или може да се използва и друг път?
Солта се изхвърля и не се ползва повече. Тя извлича от месото кръвта и водата.
Искам да разбера пилешките гърди да ли ги разрязвате на две половини?????
За тази рецепта използвахме половината филе, защото беше доста голямо! От домашен бройлер. По-добре ще се овкуси и ще изсъхне ако го разделите на две половини, но все пак вътре трябва да остане сочно.
След като се прибере от балкона къде трябва да се съхранява пастърмата- в хладилника или в камерата ?
След като изсъхне пастърмата се прибира в хладилник и се консумира. В случай, че сте приготвели по-голямо количество, всяко парче се опакова добре в стреч фолио и се съхранява във фризер или камера.