Експериментирайте с нещо различно – вкусна сованка!
Тази селска манджа- сованка е характерна за ловешкия регион и по-точно за село Йоглав. Ако се разровите из старите рецепти по области и райони ще я откриете точно там в това село. Прави се от всички жени в селото през лятото. Изключение не правеше и моята баба.
Работеше в селското стопанство и предполагам това и е било най-лесно да ни приготви след тежкия уморителен ден на полето. Вкусната сованка се приготвя лесно и бързо.
Приготвя я майка ми, а вече и аз. Продуктите са съвсем обикновени- лук, чушки, домати, мазнина, червен пипер, брашно и много магданоз. Продукти, които в миналото е имало във всеки селски двор.
Ето как да приготвите вашата сованка:
Вземете 2-3 средни глави лук. Обелете, измийте и нарежете на едро. Измийте и почистете от семенниците 3-4 чушки (зелени, червени… с каквито разполагате).
Ще ви трябват и 2 големи или 3 по-малки домата. В тенджерка налейте около 100 мл. олио и сложете да се загрее. Сложе 1 чаена лъжичка сол в мазнината.
Щом олиото се загрее сложете нарязания лук. Нарежете и чушките на едри парчета и добавете към лука. Задушавайте около 5-6 минути като добавите 150 мл. вода. Щом чушките и лука останат отново на мазнина, добавете 1 чаена лъжичка червен пипер. Разбъркайте и … (ПРОДЪЛЖАВА на следващата страница 2 )
И аз и казвам лученичка.
Баба ми (тя беше от Александрово ловешко) слагаше и един син домат, освен чушките, лука и доматите.
Уникално вкусно ядене!
В София тази манджа се казва
паприкаш. Много е вкусна!
Паприкаш се прави с ориз 🙂
Когато се сложи ориз, е славянски гювеч!
аз съм от съседно село до Йоглав. Към лука нарязвам целина, слагам чушки и чушлета /чушлетата цели/ и задължително зелени домати , нарязани на тънки филийки , брашно и червен пипер. варя я доста време.- да се омешат всичките вкусотии, става божествена.
Здравейте. Благодаря, че ми напомнихте за тази вкусна лятна манджичка. Когато я поднасяше, мама винаги поръсваше с натрошено сиренце. Опитайте.
и в моето село я правеха , а аз също съм я затваряла в буркани, защото я обожаваме. Названието и в нашия край/ с.Воден-Ямболско/ е Лятна манджа. Толкова вкусна е и другото лятно ядене-чушки печени, после пържени и после заляни с лук и домати.
И баба ми я правеше, но й викаше лученица. Много, много вкусна..
Тази сованка по Кюстендилско- с.Мало село също се прави, само че без брашно и по желание се слага накрая и малко чесън -две , три скилидки.Е , не се казва така ,а аз си я зная лятна манджа на мама.И така и моето семейство я знае и хапва с удоволствие !
Става и с печени чушки
baba mi ia praveshe am v selo toros loveshko
Аз си правя за зимата в буркани по същата рецепта до момента в който се слага брашното.Без брашно!Понякога слагам люти чушленца ,може и малко чесън,а също така и нарязан морков.Запечатвам и заварявам 15 минути.Става готова манджичка за зимата,а може и за гарнитура.Страхотен вкус!
Днес направих няколко бурканчета за зимата но без брашното Като се отвори буркана може да се добави и да се довърши манджата
И аз съм от Ловеч, само че по към Балкана. Моята баба също ни готвеше тази вкусна Червена гозбичка – така им казвахме ние. Правеше ни я в тигана и топяхме ли топяхме и беше хубаво….И сега и преди, всяко лято си я готвим, но както баба я правеше – никой неможе вече да я сготви.
Страхотна манджа!!! Днес я направих и много ни хареса!
Да, Сова Иванка .Моята баба е от същото село Йоглав 🙂 🙂 слагаше шепа ориз .Много се радвам ,че ми припомни !:-)
Моята баба вместо брашно слагаше малко ориз . Също ставаше много вкусно. На манджата казваше освен Сованка и Сова Иванка. 🙂