Бял мъж по стара рецепта

бял мъж
Бял мъж за Петровден

Вижте как да си приготвите този уникален десерт – бял мъж.

Един семпъл десерт с предполагаема хилядолетна история е вкусният бял мъж. Това изкушение не се приготвя навсякъде в страната. Приготвя се единствено по места където има сведения, че са живели траки и келти.

Траките са имали тъмен цвят на кожата, а келтите светъл. Хората в селото говорят, че от келтите е останал този десерт.

Навремето се е подслаждал с мед, днес го приготвяме със захар. Бял мъж се приготвя по Петровден, Илинден, Петковден и в края на лятото, когато прясното мляко е най-гъсто.

За приготвянето се използва овче прясно сирене, биволско или краве.

Моята баба по бащина линия го приготвяше. Майка се е учила от нея, а днес и аз го приготвям. Съпругът ми не беше и чувал за бял мъж, а разликата в километрите на родните ни градове е 40 км.

За да приготвите този десерт ще са ви необходими следните продукти:

1 кг. съвсем прясно несолено сирене (може да го направите и с по-малко), 3-4 равни лъжици брашно, 3-4 лъжици захар.

Начин на приготвяне: прясното неосолявано сирене се натрошава в тиган. Слага се на котлона и се загрява при непрекъснато бъркане до стопяване (не бива да загаря) и се добавя брашното.

Бъркането продължава около 3-4 минути, за да може брашното да се изпече (така казваше баба ми). Добавя се захарта, разбърква се още минута-две и се отмества от котлона. Насипва се в купички и се оставя да се охлади напълно. Десертът бял мъж се поднася напълно студен. Тук е момента да ви кажа, че хубавият и приготвен както трябва десерт трябва да има зърниста структура, а не да бъде на конци.

Не се притеснявайте ако по повърхността избият жълти капчици. Това е масло от сиренето и показател за качеството на млякото.
Ще споделя с вас как преди няколко месеца се опитах да … (ПРОДЪЛЖАВА на следващата страница 2)

12 Коментари

  1. Емилия Иванова

    Около Мездра и Певен „Бял мъж“ се прави като солено ястие. Много рядко може да се види някъде по трапезите в днешните домове. Мисля, че криво разбраната и управлявана цивилизация на домакинствата и стопанствата ще лишат наследниците ни и от други традиционни обичаи, за съжаление.

    • Моята баба от Плевенско отпреди 50 години, винаги го е правила сладък. Дядо ми имаше над 30 овчици и вяка есен баба ми правеше Бял Мъж. Така, че всеки го е правил както го е обичал било със захар, било със сол, въпрос на вкус.

  2. Мариета Славчева

    Баба от Ябланица, Ботевградско го правеше през лятото. Сиренето трябва да е поне два дни престояло за да има леко кисела жилка. Като се сложи брашното се бърка на една страна без прекъсване – да се отвърти, казваше баба. Трябва да стане жилаво, на конци и да няма бучки. Ако сиренето не е достатъчно мазно може да се добави масло, за да се отлепи от стените. Сипва се в плитък съд и отгоре се наръсва със захар. Яде се топло. Спомени от детството, невероятно вкусно…..

  3. Az shte probvam s priasno sirene ot magazina …
    Kato malka sam iala samo vednaj takova neshto v planinata nad Kremikovci ..i ot vreme na vreme se seshtam ..no neznam zashto si mislih ..che soleno …ne si spomniam …
    Beshe mnogo vkusno !
    <3

    • На различните места се приготвя по различен начин. При нас винаги се е правил сладък. Да знаете, че независимо дали в сладък или солен вариант ще го приготвяте сиренето трябва да е прясно и не осолявано.

  4. Маргарита

    Какво друго сирене подхожда, ако моцарела не?
    Благодаря.

  5. Павлина Петрова

    Моята баба също го правеше,но винаги съм се ядосвала,че не съм я питала как става,но сега се радвам,че открих рецептата.Благодаря за изключително интересните ви рецепти!

  6. ВЕНЕТА ПАНАЙОТОВА

    ЗНАЧИ МОЖЕ ДА СИ НАПРАВИМ ЕДНА ДОЗА, ДА Я РАЗДЕЛИМ НА ДВЕ И В ЕДНАТА ПОЛОВИНА ДА СЛОЖИМ СОЛ, В ДРУГАТА – ЗАХАР. Е ЗАЩО СЕГА МИ РАЗВАЛЯТЕ РАХАТЛЪКА, ЩЕ ПРАВЯ БЯЛ МЪЖ. ПОСЛЕ ИСКАМ ДА НАПРАВЯ МАЛЕБИ – НО НЕ ЗНАМ КАК СЕ ПРАВИ. И БЯЛО СЛАДКО – СЪЩО НЕ ЗНАМ. НО НА ВСИЧКО ТРЯБВА ДА СЕ СЛАГА ЗАХАР, НАЛИ? БЛАГОДАРЯ ЗА РЕЦЕПТАТА. БЪДЕТЕ ВИНАГИ СЪРДЕЧНИ И ДОБРОЖЕЛАТЕЛНИ, КАКВИТО ВИ УСЕТИХ ОТ ПРЕДЛОЖЕНАТА РЕЦЕПТА.

  7. Румяна

    при нас се казва БЕЛ МУЖ/ диалектно и всички така му казват/ и не е десерт, а мезе, не му се слага захар и е деликатес в нашия северозападен край, приготвя се в почти всички наши села, рецептата е същата без захар, а със сол и става невероятно.

    • Василева

      И тук се прави по същия начин, със сол, аз също съм от северозапада.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *