Често задаван въпрос през есента е как се прави кисело зеле?
За да не се се чудите как се прави кисело зеле, ще споделя моя начин на приготвяне, който досега никога не ме е подвеждал. През цялата зима разполагаме с чудесно зеле за салата и готвене. Няма никаква философия и сложност. Не използвам никаква химия и ви съветвам да не слагате и вие. Ако ще го правите с разни фиксове и бензоат, то не си губете времето и си купете от магазина 😉
Най-важното нещо за приготвянето на вкусно зеле е качеството и сорта, който ще сложите. Препоръчвам ви сортовете Балкан и Кьосе. Тези два сорта са подходящи за приготвяне на кисело зеле. Също така важно е по кое време ще сложите зелето да втасва.
Не слагайте преди края на месец октомври. От края на октомври до средата на ноември е подходящо време за приготвяне на зеле. В южната част на страната даже и около 20 ноември не е късно, тъй като температурата там е по-висока. Когато избирате зелето задължително го огледайте. То трябва да бъде стегнато, но не твърдо като камък. Без загнили и наранени части и да е свежо.
Необходими продукти: зеле (както вече казах от сортовете Кьосе или Балкан), морска сол, кочан царевица (може и 2 ако количеството е по-голямо), хрян, клонки сминдух или чубрица, за цвят по желание маже да добавите 1 глава червено цвекло.
Още: съд, в който да приготвите киселото зеле (каца, бидон с канелка, може и друг подходящ съд), решетка и речен камък (може и друга тежест да използвате).
Ето как се прави кисело зеле:
Измийте много добре съда, в който ще слагате зелето. Почистете зелките от външните листа. Подберете зелки, които ще оставите цели и изрежете малък конус в кочана. Направете не много дълбок разрез на кръст. Във всеки конус сложете щипка морска сол. Подредете плътно първият ред зеле в съда.
Присъединете се и към нашата кулинарна група: Домашни Гозби
Там където има празно пространство сложете половинки или четвъртини зеле. По същия начин редите и останалите зелки. Много важно е да е наредено плътно.
Ако слагате червено цвекло (аз слагам задължително), цвеклото се бели, измива и разрязва на две или четири. Слага се между зелето. Кочанът с царевицата се измива и също се мушка някъде по средата. Слагате и клонките с подправките също някъде по средата както и измития хрян. Важно е да знаете, че саламурата трябва да покрива минимум 10 см зелето. Затова не препълвайте съда.
Как се прави кисело зеле- приготвяне на саламурата:
Саламурата се приготвя по следния начин: на 1 л вода се слага 40 г морска сол. Задължително се … (ПРОДЪЛЖАВА на следващата страница 2 )
40 години за „затискане на зелето“ ползвам ПАВЕ….Чист ГРАНИТ,който солта не може да разяде и до сега не съм имал проблем! Това го знам от Баща ми,който 60 години също е използвал обикновенно ПАВЕ!
Аз нищо друго не слагам освен зеле и сол. Но го претачам всеки ден. Правя го с 40 грама сол влитьр вода.Разкошно става. В края на февруари което е останало го консервирам в буркани с листа или кьлцано с заваряване. Разкошно сред лято да хапваш зееви сьрмички.
Рецептата е много точна! За цвят сложете половин зелка от лилавите.
40 грама сол на литър, не е ли малко множко? Как мислите?
За нас това е оптималното количество.
Прекалено много е! Не повече от 30 грама.
30 гр сол на 10 л вода…това е рецептата на моята майка, която правеше най – хубавото кисело зеле
Не не е много 0.40 гр/л. това го знам от Баба ми.
Грешка е да се слага хрян прведи да е втасало зелето.Казвам го от личен опит…
Да точно така е навсякъде пишат че се слага веднага
Точно така се прави! Ако нямате царевица може и да не слагате.
Относно речния камък…
Аз не ползвам никави видове камъни. Какъвто и да е камъка, винаги от саламурата той се разтваря и пуска от материята си…
Най–добре си купете 5 или 10 литрова, прозрачна туба(с формата, като тези за бензин). Напълвате я 3/4 от обема й с вода, стягате здраво капачката й и я слагате върху решетката да затиска зелето…
Здравейте, наистина ли мислите, че пластмасовата бутилка е по-добрия вариант от речния камък?!
Да.
Аз поставям камък в найлонова торбичка
Камъка задължително трябва да е от гранит.
Когато говорим за камък над зелето,има се предвид голям речен,който не се рони от солта.
По същият начин го правя и аз,но само към синапеното семе добавям и 2лимона,разрязани на половина.Също между зелките слагам моркови…да има за руската салата.
Благодаря за рецептата,
съпругът ми направи, но не го претакваше а само разбъркваше и миришеше ужасно, трябва ти противогаз, за да издържиш. Сега си спомних, че родителите ми го претакваха и не миришеше толкова зле. Претакането ли е разковничето, ми е въпросът. Какво мислите?
Саламурата трябва да покрива зелките поне 10 см. и през първата седмица се претака всеки ден, следващата през ден и третата 2 пъти. Това се прави, за да не останат места по зелките непокрити от саламура или да има участъци с по-малко сол. Тогава ще започне гнилостна ферментация и зелето започва да се разваля. Претакането е задължително когато ние си приготвяме кисело зеле.
Още веднъж благадаря за бързия отговор. По същия ли начин процедираме при нарязано зеле?
Ако зелето е нарязано за туршия се процедира по същия начин. Ако е нарязано за бърза консумация, тогава не е необходимо. Вижте тук как се прави нарязано зеле за бърза консумация: https://hitrinibg.com/parenica-kak-se-pravi/
Целта на претакането е да влезе повече кислород във водата,който ще предизвика ферментацията.
Аз поставям камък в найлонова торбичка
Хрянът пресен ли трябва да бъде или сух.
Слага се пресен хрян
И аз го правя по този начин, но не слагам червеното цвекло. Променя ми цвета на чорбата 🙁 Иначе това е вярното съотношение- на 10 л. вода се слага около 400 гр. сол
И аз го правя по абсолютно същия начин. Става много вкусно, но проблемът ми е в пресичането след като узрее. Пресичах го с натриев бензоат, после с калиев сорбат, да, вършат работа, но дават неприятен привкус.Миналата годима пък явно сложих доста хрян и до края не успя да узрее (то беше и студено времето, може и това да е причината). Та искам да попитам колко хрян се слага в началото и колко синап накрая? Количеството зеле е 50 кг. и една лъжица е твърде малко според мен.
Хубав ден!
В началото хрян се слага защото придава специфичен вкус на киселото зеле. Той не изпълнява функцията на консервант, защото е малко като количество. Ние слагаме на 10 кг. зеле около 50 гр. хрян. Синапеното семе е естествен консервант, като на 10 кг. слагаме 2 равни супени лъжици в тензух. Неговата функция е да запази за малко по-дълго време зелето. Ако искате тотално за пресечете всички процеси на ферментация, тогава ползвайте химически консерванти, но по-добре е да сложите останалото зеле в буркани и да го консервирате. Киселото зеле и зелевата чорба са полезни когато няма никакви консерванти.
Благодаря, това ме интересуваше!
Здравейте, синапеното семе стрива ли се?
Не се стрива. Слага се в тензух.
След като е готово зелето,за да спра ферментацията,аз го поръсвам отгоре с пакетче лимонена киселина( лимонтозу) .Пресича се и до края си запазва вкуса и състоянието.
На какво количество слагате едно пакетче?
Аз слагам хрян едва след като добре е прокисноло. Не и преди Това!!! Бинзоатът дава лош вкус. Миналата година беше топла и още след Нова година се наложи да сложа няколко пръчици хрян.
Аз слагам обилно хрян в самото начало и резултатът с консервацията е смайващ.Всеки си има своя философия по въпроса…