Два пъти токано – вид банички

два пъти токано
два пъти токано

Правили ли сте два пъти токано ?

Повечето от вас може и да не са чували за това тестено лакомство. Аз например не бях чувала за него доскоро.

Бяхме на гости в южна България и там за първи път опитах това вкусно нещо, което се нарича- два пъти токано.

Необходими продукти:

200 гр. кисело мляко, 200 мл. хладка вода, 1 яйце, 1 равна лъжичка сода бикарбонат, 1 чаена лъжичка захар, 1 чаена лъжичка сол, около 200 гр. сирене (може по- малко или повече според вашия вкус), 1 кг. брашно, и краве масло.

Приготвяне на два пъти токано:

Сложете киселото мляко в купа и към него добавете содата бикарбонат и разбъркайте да шупне добре. Прибавете захарта, солта и яйцето.

Разбъркайте отново хубаво и налейте водата. Започнете постепенно да добавяте от брашното и бъркайте докато сместа се сгъсти достатъчно, за да я доизмесите на ръка.

Тестото трябва да е меко, но не и лепнещо. Даденото количество брашно е за тестото и за разточването. Готовото тесто се разделя на 15 приблизително еднакви къса.

Поръсете една част от плота с брашно. Всеки къс се оформя на топче и се слага върху наръсеният участък. Вземате една топчица и разточвате възможно най- тънко с помощта на малко брашно.

Поръсвате тънката кора с малко натрошено сирене и навивате на руло. Рулото усуквате като фитил и леко разтегляте. Започвате да завивате двата края в противоположни страни. Образува се осморка.

Слагате единият охлюв върху другият и отново с помощта на малко брашно разточвате. Точите докато получите кора с диаметър около 15-17 см. Приготвяте всички питки по този начин. Вашето два пъти токано може да бъде изпечено на сач или в тиган с незалепващо покритие. В случай, че печете в тиган, печете на … (ПРОДЪЛЖАВА на следващата страница)

12 Коментари

  1. GEORGI IVANOV

    претокани карталаци

  2. Аз съм от Елховския край(сБояново). Тук се наричат със същото наименование „два пъти токано“ и точно по същият начин се приготвят. А в други места например към Болярско се сгъват като плик(вътре е сиренцето) и като се изпекат се мажат с масло. Наричат ги роговачки.

  3. Навремето баба ми ги приготвяше точно по този начин, като добавяше и мая. Стават невероятни! С усукването и завиването на руло стават леко като на конци и е по-добре. Тук при нас в Хасковско им казват „Гюзлеми“.

  4. Тонева

    Няма нужда да се навива на руло да се усуква и т.н. Топчето се разточва на кръг и се изпича в тиган с незалепващо покритие, като преди това се намазва с олио. След изпичане се намазват с краве масло и после кой както обича или със сирене или със сладко! Добър апетит.

  5. Не се казват ,,два пъти токани“а се наричат КАТМЕРИ.
    И не се слага кисело мляко.

    • В коя област на страната се приготвят тези КАТМЕРИ? Аз лично за първи път го чувам това наименование. Споделете вашата рецепта за приготвянето на КАТМЕРИ. Аз ще ги приготвя и ще публикуваме рецептата ви на сайта, като ще напишем, че рецептата е дадена от вас!

      • Точно там, където сте ги яли Южна България.

      • В различните райони на страната се наричат с различни имена , важно е че са много вкусни и да не си гладен като ги видиш … ооооо пак изгладняваш и аз ги правя по същия начин само че като са изпечени ги поръсвам със солена водичка и тогава ги намазвам с домашно масалце !!

      • В Свиленград баба ми ги правеше, но се сгъваха на плик и се казваха катмери. Тестото беше обикновено банично. Не с кисело мляко, нито с яйце и сода. По онова време нямам спомени да са използвали мая и сода. За хляба си използваха единствено квас.

        • Красимира

          Здравейте! И моята баба в Свиленград ги правеше тези катмери по същия начин и ги печеше на сач на двора. Не помня продуктите, но мая не е ползвала.
          Благодаря за рецептата!

    • Ангелина Панайотова

      Абсолютно. НЕ СЕ СЛАГА КИС.МЛЯКО

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *